Jak optymalizować zdjęcia na stronie pod wyszukiwarki?

Jak optymalizować zdjęcia na stronie pod wyszukiwarki?

SEO to głównie ciekawe i wartościowe treści, dobrze dobrane słowa kluczowe, przyjazna i łatwa dla użytkownika nawigacja. Dobrze przeprowadzona optymalizacja strony pod wyszukiwarki pozwala zdobyć pokaźne ilości wartościowego ruchu. Jednak coraz częściej na stronach internetowych prym wiedzie nie tekst, a zdjęcia i grafika. Jak umieścić wtedy frazy i słowa kluczowe, na które możesz pozycjonować się w wynikach Google? Wystarczy zadbać o detale. Jednym z powszechnie pomijanych jest optymalizacja zdjęć pod wyszukiwarki.

Jak roboty Google widzą zdjęcia na Twojej stronie?

Wędrujące po Twojej stronie WWW roboty Google są tak naprawdę ślepe, bo nie widzą obrazów. Sama zawartość zdjęcia, którą my widzimy, nie ma dla nich znaczenia. Dostrzegają tylko słowa, które go opisują. Dla tego jest on tak ważny. Za pomocą słów, których użyjesz roboty przyporządkują Twoje zdjęcie do konkretnej kategorii, miejsca czy zdarzeń.

Żeby dobrze opisać zdjęcie, zwróć uwagę na 3 rzeczy: nazwę pliku, podpis w atrybucie ALT oraz treść
w atrybucie TITLE.

Na początek zwróć uwagę, jak zapisujesz swoje pliki ze zdjęciami. Najczęściej zdjęcia zgrywane z aparatów, automatycznie mają nazwę IMG_0001.jpeg. lub DSC_001. Proponuję prosty test. Wpisz jedną z tych fraz w wyszukiwarkę internetową, a przekonasz się ile zdjęć i o jak różnorodnej tematyce znajdziesz. Żeby i Twoje obrazy nie znalazły się w tym bałaganie, zadbaj o właściwą nazwę! Zanim zaczniesz wgrywać zdjęcie,
sprawdź jak podpisany jest 
Twój plik.

Na przykład, kiedy prowadzisz biuro podróży, plik ze zdjęciem powinien być nazwany: wakacje-2016-meksyk.jpg. Użycie myślnika (-) lub dolnego podkreślenia (_) jest bardzo ważne, ponieważ roboty tylko w ten sposób widzą  przerwy między wyrazami.

Tajemniczy atrybut ALT

Atrybut ALT to opis alternatywny obrazu znajdującego się na stronie. Poza tym, że widzą go roboty Googla, spełnia bardzo ważną funkcję. Jest szczególnie ważny dla SEO. Ponieważ to w nim umieszcza się frazy kluczowe, na które chcesz pozycjonować swoją stronę. Zauważ, że wpisując określone frazy w Google, możesz znaleźć nie tylko teksty, ale również grafikę.

Dodatkowo, znaczniki ALT nie są traktowane jak spam więc podnosi się tym samym ich wartość w wynikach wyszukiwania.

Ponadto opis alternatywny wyświetlany jest również, gdy obraz nie może zostać wczytany. Kiedy strona nie może się załadować lub użytkownik ma włączoną blokadę ładowania grafik, to może przeczytać opis alternatywny zdjęcia, co ułatwia nawigację na stronie.

Zapamiętaj, że tworząc opis w atrybucie ALT, najważniejsze słowo kluczowe powinno pojawić się jako pierwsze oraz żeby nie przesadzić z ich ilością. Jeśli chcesz zamieścić zdjęcie z plaży w Meksyku, możesz podpisać je np. Wypoczynek w Meksyku – lato 2016. Tutaj, nie musisz już pamiętać o myślniku (-), wystarczy, że dodałeś go w nazwie pliku.

Jak dodać opis alternatywny?

Na szczęście dodanie takiego opisu nie jest zbyt skomplikowane i można dość szybko to zrobić. Jeśli jesteś biegły w obsłudze strony w języku HTML, wystarczy, że do zdjęcia dodasz kod:

<img src=”tu znajduje się adres twojego zdjęcia na serwerze”  alt=”tutaj wpisz swój opis alternatywny” />

Natomiast jeśli korzystasz z WordPress, to pamiętaj, że automatycznie po załadowaniu zdjęć na stronę pojawia się okienko, które pozwala uzupełnić tekst atrybutu ALT. Jeśli dotychczas tego nie robiłeś to wystarczy, że wejdziesz w zakładkę „Media” zaznaczysz wybrane zdjęcie i z prawej strony uzupełnisz atrybut ALT.

optymalizacja-zdjęć-wordpress

wordpress

Jeżeli korzystasz z Bloggera, to po załadowaniu zdjęcia i umieszczeniu go w poście, trzeba zaznaczyć wybrane zdjęcie, wybrać opcję „właściwości” i wpisać tekst alternatywny.

Optymalizacja-zdjęć-blogger

optymalizacja-zdjęć

 

Co wpisać w pole atrybutu TITLE?

Na pewno zwróciłeś również uwagę na pole z napisem TITLE, które nie jest bez znaczenia i lepiej nie zostawiać go pustego. To miejsce, w którym możesz bardziej rozszerzyć swój opis. Jest to tekst widoczny dla użytkownika, w momencie najechania na obraz kursorem. Spełnia funkcję podpowiedzi lub tekstu pomocniczego na stronie.

optymalizacja-zdjęć-title

Teoretycznie TITLE , nie ma zbyt wielkiego znaczenia dla SEO. Przynajmniej nie bezpośrednio. Na pewno jednak wpływa na komfort czytania i sprawia, że strona jest bardziej przyjazna dla użytkownika. Ważna uwaga – nie kopiuj w TITLE tej samej treści, która jest w atrybucie ALT. Przesada w stosowaniu słów kluczowych nie sprawdza się w praktyce.

Rozmiar zdjęcia ma znaczenie

Kiedy dodajesz zdjęcia na swoją stronę internetową, pamiętaj o jego rozmiarze. Nie chodzi tu o wysokość i szerokość samego zdjęcia, tylko o rozmiar pliku w kilobajtach, który ma wpływ na czas ładowania obrazu. Postaraj się zmniejszyć rozmiar pliku na tyle, ile jest to możliwe, aby nie tracić na jakości, a jedynie tak by zdjęcie zajmowało mniej miejsca na serwerze. Jest to ważne z dwóch powodów:

  • po pierwsze strona powinna być lekka i szybko się ładować, ze względu na
    przeglądanie stron w różnych miejscach, co wiąże się często z wolniejszym połączeniem internetowym
  • po drugie strona powinna być dostosowana do różnych urządzeń jak laptop,
    smartfon, tablet. Zdjęcia powinny się dobrze wyświetlać na każdym z nich bez utraty komfortu przeglądania strony;

Pośrednio te dwie rzeczy mają znaczenie dla Google i samego SEO. Szybkie ładowanie strony jest atutem dla
użytkownika i tym samym dodatkowym punktem w pozycjonowaniu.

Zdjęcia to nie tylko efekt wizualny i estetyczny dodatek do strony. Kiedy zadbasz o detale i poświęcisz czas na ciekawy opis zdjęcia, dodasz słowa kluczowe do atrybutu ALT i uzupełnisz atrybut TITLE to zyskasz większą szansę na to, że potencjalny klient trafi do Ciebie znacznie szybciej.

4 Comments

Add comment