Jak założyć fanpage na Facebooku – krok po kroku

Jak założyć fanpage na Facebooku – krok po kroku

Ten artykuł troche się zestarzał :) Nową, zaktualizowaną wersję znajdziesz na blogu arturziolkowski.pl

Czy podróż na księżyc i zakładanie fanpage na Facebooku mogą mieć coś wspólnego? Okazuje się, że tak. Łączy je jedno pojęcie, a mianowicie stawianie pierwszego kroku. Zwykle jest on trudny i wymaga sporego wysiłku, jednak warto go wykonać, gdyż każde kolejne stąpnięcie przybliży nas do sukcesu. Z tego wpisu dowiesz się, jak założyć fanpage na Facebooku i sprawić, by na jego płaszczyźnie odbywała się skuteczna komunikacja marketingowa, przynosząca wymierne korzyści dla obu stron – właściciela profilu oraz klientów.

Jak założyć fanpage na Facebooku – przygotowanie do startu

W dzisiejszych czasach posiadanie firmowego fanpage’a to dla wielu branż konieczność, o czym możemy się przekonać, wpisując w okno dowolnej wyszukiwarki internetowej frazę, taką jak: ‘profil na Facebooku poradnik’. Ogromna ilość artykułów o tym, jak założyć fanpage na Facebooku to dowód na to, że stworzenie profesjonalnej strony jest istotną częścią działań marketingowych.

Zanim przejdziemy do praktycznych działań, warto najpierw poczynić odpowiednie przygotowania, czyli:

zdefiniować grupę docelową – określić przedział wiekowy, płeć i inne istotne cechy potencjalnych odbiorców,
opracować długofalową strategię – ustalić, jakie informacje i działania mogą wzbudzać zainteresowanie u odbiorców oraz zachęcać ich do interakcji,
stworzyć dobrą nazwę – wymyślić chwytliwą i unikalną nazwę, zgodną z wymaganiami Facebooka oraz krótkie hasło, w którym objaśnimy, czym zajmuje się nasza firma,
zebrać pełne dane firmy – ustalić wszystkie najważniejsze informacje o firmie, które chcemy zamieścić, takie jak: adres, telefon, e-mail, fax, adres strony internetowej, godziny otwarcia biura/sklepu,
zredagować opis firmy – określić misję marki,
wybrać zdjęcie profilowe – wykonać logo o optymalnych wymiarach (180×180 pikseli) lub znaleźć zdjęcie, pasujące do profilu firmy,
opracować spójną oprawę graficzną – przygotować zdjęcie okładki (tzw. coverphoto), wybrać atrakcyjne, wyraźne fotografie, oddające rzeczywisty i aktualny stan miejsca i charakter działalności
zapoznać się z regulaminem Facebooka.

Zrób pierwszy krok

Jeśli etap przygotowań mamy już za sobą, to pora przejść do konkretnych działań. Aby rozpocząć tworzenie firmowego profilu wystarczy kliknąć w ten link: tworzenie nowego fanpage. Zostaniemy wówczas przeniesieni do okienka, w którym musimy wybrać właściwą kategorię oraz podkategorie, ściśle dopasowane do profilu naszej działalności. W tym miejscu zostaniemy również poproszeni o wskazanie nazwy firmy, podanie podstawowych danych i zaakceptowanie regulaminu.

Tworzenie nowego fanpage na Facebooku

Jeśli jesteśmy nowymi użytkownikami serwisu to konieczne będzie również założenie dodatkowego, prywatnego konta i aktywowanie go.

Stąpaj uważnie po platformie Facebooka

Kolejnym etapem jest konfiguracja nowo powstałej strony, czyli dodanie zdjęcia profilowego, wgranie zdjęcia w tle (coverphoto), dodanie albumów, a także uzupełnienie zakładki informacje, znajdującej się tuż pod zdjęciem profilowym. Warto wpisać tu jak największą ilość danych, dzięki czemu ułatwimy klientom kontakt z naszą firmą oraz wzbudzimy zaufanie.

Fanpage - dodawanie avatara i coverphoto

Po przekroczeniu liczby 25 fanów uzyskamy także możliwość jednorazowego ustawienia skróconego adresu strony. Musimy wybrać niepowtarzalną nazwę, bowiem dane te nie mogą się powielać na różnych profilach. Co ważne, po przekroczeniu pułapu 200 fanów, nie będziemy jej mogli także zmienić.

W tym miejscu serwis umożliwia nam polubienie własnej strony, co naturalnie warto jest zrobić. Następnie wskazuje nam wszelkie możliwe działania, jakie możemy wykonać, by wypromować nasz fanpage i dotrzeć do jak największej liczby użytkowników. Do wyboru mamy kilka opcji: zaproszenie znajomych, wysłanie e-maili z powiadomieniem o uruchomieniu strony, udostępnienie pierwszych postów, które będą generowały ruch.

Fanpage - startujemy z promocją

O tym, co zrobić, aby wpisy były interesujące dla fanów i zachęcały ludzi do polubienia Twojego fanpage’a można przeczytać TUTAJ.

W zakładce zarządzanie uprawnieniami możemy z kolei określić, jakie treści mogą być publikowane na naszym profilu oraz wprowadzić ograniczenia, np. zablokować możliwość publikowania wulgaryzmów. Dzięki opcji edytuj stronę możemy stale uaktualniać dane, dodawać nowe informacje, zmieniać nazwę, zdjęcia czy administratorów, a także przeglądać statystki, dotyczące wszelkich działań, jakie odbywają się w obrębie naszego firmowego fanpage.

Jak dodać admina fanpage na Facebooku

Biegnij po wygraną, jaką jest skuteczna komunikacja marketingowa!

Jak widać, wiedza o tym, jak założyć fanpage na Facebooku, nie jest trudna do opanowania. Samo założenie strony nie powinno nam sprawić zbyt wielu problemów. Jednak dostosowanie jej do wymagań portalu oraz zachęcenie klientów do polubienia, częstych odwiedzin i wchodzenia w interakcję – już tak. Na szczęście na rynku istnieje wiele firm, które mogą nam w tym pomóc. Jeżeli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie stworzyć i poprowadzić fanpage, to zdecydowanie warto skorzystać z ich usług. Firmowy profil na facebooku będzie bowiem naszą wizytówkę w świecie social mediów, które, jak wiadomo, mają obecnie ogromną siłę oddziaływania. Tylko profesjonalnie wykonane i prowadzone strony będą godnie reprezentować firmę, a także pomogą zyskać lojalnych fanów, z którymi połączy nas skuteczna komunikacja marketingowa.

Zrzuty ekranów pochodzą z z portalu Facebook.com

One comment

Add comment